Dobór sufitów podwieszanych do specjalnych warunków eksploatacyjnych

/ Do stosowania w wilgotnych pomieszczeniach, na ulicy i elewacjach

Zalecenia dotyczące wyboru sufitów podwieszanych do zastosowań niestandardowych

Jakie sufity podwieszane można zainstalować w pomieszczeniach o dużej wilgotności? Czy elementy sufitu mogą być montowane na ścianach budynków lub elewacjach? Czy sufit podwieszany może być zainstalowany na zewnątrz? Jaki sufit podwieszany należy wybrać, jeśli wymagana jest dobra akustyka? 

Szczegółowe odpowiedzi na te i inne pytania.

Sufity podwieszane KRAFT do pomieszczeń o wysokim poziomie wilgotności

Często jesteśmy pytani: Czy sufit podwieszany może być stosowany na basenie lub w innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności RH 90%? Tak, większość produktów KRAFT może być instalowana w takich pomieszczeniach. Natomiast jedyną wadą jest to, że nie należy stosować sufitów z T-profili i płyt mineralnych. Pozostałe typy sufitów KRAFT - wszystkie rodzaje listew, wszystkie rodzaje sufitu rastrowego, sufit z T-profili i płyt metalowych - mogą być zainstalowane w pomieszczeniach wilgotnych, ponadto sufity metalowe są bardziej praktyczne niż sufity drewniane.
Sufity rastrowe kasetonowe (GLK) KRAFT w przestrzeni basenowej

Podstawowym pytaniem przy montażu sufitów metalowych w pomieszczeniach wilgotnych jest to, czy wystąpi korozja. Wszystkie sufity KRAFT są produkowane ze stali ocynkowanej z powłoką z tworzywa sztucznego po stronie zewnętrznej. Sufit z ochronną powłoką powierzchniową będzie miał długą żywotność, pod warunkiem, że nie zostanie uszkodzony podczas montażu. Nasza firma udziela 5-letniej gwarancji na przerdzewienie. W rzeczywistości, taki sufit może służyć nawet do 8-10 lat, bez utraty wyglądu i wydajności.

Również w przypadku pomieszczeń o wilgotności RH 100% możliwe jest dwustronne malowanie polimerami. Ta opcja praktycznie eliminuje korozję, ale sprawia, że produkt jest droższy.

Wniosek: wszystkie sufity podwieszane KRAFT mogą być stosowane w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności. W przypadku sufitów z T-profili zaleca się stosowanie płyt metalowych.

Listwa kubiczna KRAFT na suficie i ścianach w hali basenowej

Sufity podwieszane KRAFT stosowane na zewnątrz

Czy sufity podwieszane KRAFT mogą być zainstalowane na zewnątrz - gdzie będą narażone na działanie czynników środowiskowych?

Generalnie nie ma przeciwwskazań do montażu sufitów podwieszanych KRAFT na świeżym powietrzu. W naszym doświadczeniu często spotykaliśmy się z sufitem zamontowanym na zewnątrz jako element dekoracyjny. Jak np. tarasy zewnętrzne, zadaszenia i nawisy dachowe, otwarte przejścia między budynkami itp. Sufity rastrowe i listwowe są najczęściej wybierane do montażu na zewnątrz.
Klasyczne sufity rastrowe KRAFT na tarasie, w kawiarni, w poczekalni dla klientów

Są jednak pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę:
- Korozja. Korozja jest w tym przypadku jeszcze mniej prawdopodobna niż w miejscach wilgotnych. 
- Obciążenia wiatrem. Sufity podwieszane są pierwotnie zaprojektowane tak, aby można je było łatwo zdemontować, dlatego zamki nie są przystosowane do dużych obciążeń. Należy zastosować sztywniejsze łączniki.

Wniosek: listwy kubiczne i płaskie a także wszystkie rodzaje sufitów rastrowych mogą być stosowane do dekoracyjnego projektowania sufitów ulicznych. Należy uwzględnić możliwe obciążenia wiatrem.

Zastosowanie listwy kubicznej KRAFT jako okładzin ściennych pomieszczenia lub elewacji budynku

Czy nasze listwy mogą być stosowane na elewacji? Czy można udekorować listwą nie tylko sufit, ale i ściany pomieszczenia? Z takimi pytaniami klienci zgłaszają się do nas kilka razy w miesiącu. W przypadku instalacji ściennych nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Jednak w przypadku elewacji warto rozważyć kilka kwestii - wszystko zależy od warunków użytkowania.

Przede wszystkim, jeśli chodzi o mocowanie. Trzeba uważć na to, że nasza listwa jest materiałem dekoracyjnym. Dlatego też może zostać uszkodzona przez niektóre ciężkie i twarde przedmioty, jeśli nie zachowasz ostrożności. Oznacza to, że nie jest ona odporna na akty wandalizmu.

Ważny jest również kierunek, w którym listwa jest umieszczona na ścianie lub elewacji. Jeśli będzie zamontowana pionowo, listwa będzie idealnie się trzymać i nie będzie się zapadać. W pozycji poziomej lepiej nie używać listwy o wysokości większej niż 35 mm.

Listwa kubiczna KRAFT na sufitach i ścianach w kawiarni

Należy również uważć na to, czy mocowanie jest tak zaprojektowane, aby listwa mogła być łatwo zamontowana/demontowana na suficie. Ułatwi to zdejmowanie listwy. Jeśli elewacja budynku jest narażona na silne obciążenia wiatrem, należy zastosować mocniejsze mocowanie.

Po drugie, nie ma powodu, by się martwić o rdzę po umieszczeniu na elewacji - stosujemy stal ocynkowaną z powłoką polimerową na powierzchni zewnętrznej. Gwarancja na przerdzewienie wynosi 3 lata. Mamy doświadczenie w stosowaniu naszych produktów na zewnątrz.

Wniosek: zastosowanie listwy kubicznej na ścianach nie spowoduje żadnych problemów ani z montażem, ani w eksploatacji. Przy montażu listwy kubicznej na elewacji budynków należy uwzględnić obciążenie wiatrem.

Listwa kubiczna KRAFT na fasadzie prywatnego domu

Sufity podwieszane KRAFT do pomieszczeń o wysokich wymaganiach akustycznych

Czym jest sufit akustyczny? Sufit akustyczny pochłania niepożądane efekty akustyczne, takie jak echo i pogłos, i przekształca je w energię cieplną. Istnieje wiele obszarów, w których z takich czy innych powodów konieczne jest zastosowanie sufitów akustycznych. Pomieszczenia te można podzielić na dwie grupy: o złej akustyce oraz o normalnej, ale wymagającej poprawy.

Do pierwszej grupy należą sale gimnastyczne, hangary, magazyny, audytoria i inne pomieszczenia o dużych powierzchniach i wysokich sufitach. Akustyka w tych pomieszczeniach jest z natury słaba - każdy krok czy stuknięcie odbija się echem w całym pomieszczeniu.

Do drugiej grupy należą sale konferencyjne, pomieszczenia lekcyjne, kina, restauracje, sklepy, biura i podobne pomieszczenia. W takich pomieszczeniach akustyka jest na normalnym poziomie, ale w niektórych przypadkach należy poprawić komponent akustyczny, aby stworzyć bardziej komfortową atmosferę.

Sufit akustyczny z zastosowaniem T-profilu KRAFT Fortis w sali przedszkola

Z oferty sufitów podwieszanych KRAFT jako sufity akustyczne mogą być stosowane sufity z T-profili KRAFT Fortis lub KRAFT Nova. Sufity listwowe i wszystkie rodzaje sufitów rastrowych wykonane są z metalu, a metal odbija fale dźwiękowe. Można zastosować płyty mineralne lub na bazie włókien drzewnych. Wszystkie płyty sufitu podwieszanego mają swoje właściwości akustyczne, dlatego łatwo jest wybrać płytę o odpowiednim poziomie izolacji akustycznej.

Wniosek: sufity podwieszane z T-profili KRAFT Fortis lub KRAFT Nova z płytami z włókien mineralnych, lub na bazie włókien drzewnych nadają się do pomieszczeń o wysokich wymaganiach akustycznych.

Wyspy akustyczne na bazie T-profilu KRAFT Fortis w budynku biurowym
Image
Producent metalowych sufitów podwieszanych
Kraft Deckensysteme Poland
ul. Stefana Okrzei, nr 1A, lok.10P 03-715, Warszawa

NIP 1133080990
REGON 523974763
KRS 0001008039.
office@kraftds.pl
+48222304545
Pracujemy pn-pt od godziny 8 do 17
Zgadzam się z Warunkami korzystania i Polityką prywatności i oświadczam, że zapoznałem się z informacjami wymaganymi zgodnie z Artykuł 13 RODO.
Zgadzać się