Ranking sufitów podwieszanych według łatwości montażu

/ Ranking sufitów podwieszanych według łatwości montażu

Zalecenia dotyczące wyboru sufitu podwieszanego pod kątem łatwości montażu i demontażu

Który rodzaj sufitu podwieszanego jest najszybszy w montażu? Jaki sufit podwieszany najłatwiej zdemontować, aby dostać się do instalacji użytkowych? Który sufit można zdemontować, a następnie ponownie zamontować bez wpływu na jego wygląd? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się poniżej.

Po co ten ranking? Jeśli duża część instalacji sufitowych przebiega tylko przez kilka sekcji pomieszczenia, Kombinacja różnych rodzajów sufitu może być dobrym rozwiązaniem do rozważenia. Po pierwsze, wszelkie kombinacje sufitów to już decyzja projektowa. Będzie więc wyglądać bardziej efektownie niż standardowy system. Po drugie, sufit, który można łatwo zdemontować i ponownie zamontować, może być zainstalowany tylko w tej części pomieszczenia, która wymaga stałego dostępu. Pozwoli to na stały i łatwy dostęp do instalacji sufitowych. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązania muszą być przemyślane na etapie planowania i projektowania.

Cechy montażowe w zależności od rodzaju sufitu podwieszanego

Początkowy etap montażu jest taki sam dla wszystkich rodzajów sufitów podwieszanych. Pierwszym krokiem jest zaznaczenie poziomu sufitu, zainstalowanie ściennego L-profilu, wyznaczenie i zainstalowanie uchwytów. Potem zaś pojawiają się pewne różnice.
Sufit z T-profili z płytami
Cechą charakterystyczną tej kategorii jest system nośny złożony z T-profili, w które wkładane są płyty. Płyty mogą być różnego rodzaju: mineralne, akustyczne, metalowe, siatkowe, lustrzane i inne. Gdy uchwyty są już na miejscu, należy zainstalować T-profile. Płyty sufitowe są następnie osadzane w konstrukcji z T-profili. Standardowe rozmiary płyt to 600 x 600 mm lub 1200 x 600 mm.

Trudność montażu/demontażu
Instalacja: łatwa
Demontaż: łatwy
Prawdopodobieństwo uszkodzenia podczas demontażu: niskie
Sufit z T-profilu z kasetami GLK
Sufit rastrowy kasetonowy GLK to specjalny kasetowy (modułowy) system sufitu rastrowego do stosowania w sufitach z T-profilu. Podobnie jak w przypadku sufitu kasetonowego, T-profile montuje się na zamontowanych wcześniej uchwytach. Następnie należy złożyć kasety GLK i włożyć je do konstrukcji z T-profili.

Trudność montażu/demontażu
Instalacja: średnia
Demontaż: łatwy
Prawdopodobieństwo uszkodzenia podczas demontażu: niskie
Klasyczne sufity rastrowe czy sufity rastrowe o strukturze piramidalnej
Na zainstalowanych wcześniej uchwytach montujemy główne prowadnice rastrowe 2400 mm i 600 mm. Kasety klasyczne lub piramidalne są składane i montowane w konstrukcji nośnej prowadnic głównych. Każda kaseta prowadząca ma swoje zamki, które muszą pasować do odpowiednich żłobień na głównych prowadnicach. Im mniejszy rozmiar oczka rastrowego, tym więcej prowadnic w kasecie i tym więcej zamków wymaga zatrzaśnięcia.

Trudność montażu/demontażu
Instalacja: trudny
Demontaż: trudny
Prawdopodobieństwo uszkodzenia podczas demontażu: średnie
Sufity listwowe: listwa kubiczna i płaska
W suficie listwowym belka nośna jest mocowana do uchwytów. Następnie montuje się listwę poprzez lekkie dociśnięcie jej do zamka belki aż do usłyszenia kliknięcia. Liczba zamków na jednej listwie zależy od długości listwy średnia odległość między belkami wynosi 1000 mm.

Trudność montażu/demontażu
Instalacja: średnia
Demontaż: średni
Prawdopodobieństwo uszkodzenia podczas demontażu: poniżej średniej

Demontaż poszczególnych sekcji sufitu

Usunięcie poszczególnych fragmentów sufitu podwieszanego jest konieczne w celu konserwacji lub wymiany instalacji znajdujących się za sufitem.

Najłatwiejszymi konstrukcjami sufitowymi do demontażu są sufity z T-profili. W tym przypadku wystarczy zdjąć płyty lub kasety rastrowe GLK z konstrukcji nośnej i dostęp do instalacji jest otwarty.

Demontaż sufitu listwowego to również łatwa do wykonania czynność. Wystarczy lekko rozsunąć listwę w okolicy zamka i można ją łatwo wyjąć.

Klasyczny sufit rastrowy i sufit rastrowy o strukturze piramidalnej należy zdejmować bardzo ostrożnie, aby nie powyginać zamków profilowych. Największą trudnością jest stosunkowo duża liczba zamków w konstrukcji, więc należy postępować ostrożnie.

Image
Producent metalowych sufitów podwieszanych
Kraft Deckensysteme Poland
ul. Stefana Okrzei, nr 1A, lok.10P 03-715, Warszawa

NIP 1133080990
REGON 523974763
KRS 0001008039.
office@kraftds.pl
+48222304545
Pracujemy pn-pt od godziny 8 do 17
Zgadzam się z Warunkami korzystania i Polityką prywatności i oświadczam, że zapoznałem się z informacjami wymaganymi zgodnie z Artykuł 13 RODO.
Zgadzać się